Główne szczyty i atrakcje turystyczne w Beskidzie Żywieckim

Najciekawsze trasy turystyczne prowadzą do Beskidu Wysokiego, dominuje tu krajobraz wysokogórski z piętrowym układem roślinności. można tu wyraźnie wyszczególnić cztery poziomy: piętro regla dolnego do 1100 m n.p.m. następnie piętro regla górnego do wysokości 1400 m n.p.m, wyżej piętro kosodrzewiny do 1650 m n.p.m. i w partiach szczytowych piętro alpejskie.

Babia Góra

To największy masyw górski w polskich Beskidach ze szczytem Diablak (1725 m. n.p.m.) pokrytym skałami osadowymi z fliszu piaskowcowo-łupkowego. Od 1954r. został tu utworzony Babiogórski Park Narodowy, a od 1977 roku jeden ze światowych rezerwatów biosfery pod opieką UNESCO. Na zboczach góry są gołoborza, poprzecinane żlebami, poniżej piętro kosodrzewiny, jest to typowy krajobraz alpejski. Choć szczyt z daleka wydaje się bardzo łagodny, to przy złej pogodzie wejście tu może być bardzo niebezpieczne.

U podnóża Babiej Góry na turystów czeka gościnna bacówka Markowe Szczawiny.

Z Babiej Góry rozciąga się rozległa panorama, widać tu odległe Tatry, Góry Choczańskie, Beskid Wyspowy i Gorce oraz zbiorniki wodne na Sole i Orawie. Przy dobrej pogodzie można stad dostrzec Kraków.

Pilsko

Druga co do wielkości góra Beskidów Zachodnich, 1557 m n.p.m. Rozległy szczyt pokryty jest kosodrzewiną, biegnie tędy granica polsko-słowacka a najwyższy wierzchołek znajduje się po stronie słowackiej. Z góry roztacza się panorama na słowackie Tatry, pasmo babiogórskie i Jezioro Orawskie na Słowacji oraz inne szczyty Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Pod szczytem, na Hali Miziowej 1275 m n.p.m. jest duże schronisko turystyczne. Masyw Pilska to doskonałe miejsce dla turystyki pieszej i narciarzy.

Pasmo Lipowskiej i Rysianki

Hala Lipowska 1324 m n.p.m. usytuowana jest skrzyżowaniu głównych szlaków beskidzkich. Szczyt Lipowskiej pokryty jest lasem a na rozległych halach Lipowskiej i Rysienki znajduja się dwa schroniska. Ze wschodnich zboczy schodzą potoki, które w Sopotni Wielkiej utworzą największy w Beskidach wodospad. W skład Pasma wchodzą jeszcze szczyty: Redykalny Wierch 1144 m n.p.m. Boraczy Wierch 1244 m n.p.m. oraz Rysianka 1322 m n.p.m. Pasmo Lipowskiej jest ulubionym miejscem widokowym odwiedzających je turystów.

Krawców Wierch (1038 m n.p.m.)

Niewielka i stosunkowo nowa bacówka jest obowiązkowym przystankiem dla turystów idacych z Hali Rysianki na Rycerzową. Okolica wyróżnia się naturalnym pięknem dlatego obszar ten w całości objęty jest Żywieckim Parkiem Krajobrazowym. Nazwę szczytu wyjaśnia legenda o pewnym krawcu, który w nagrodę za swoją pracę otrzymał od Grafa z Żywca na własność ten szczyt, gdzie wypasał swoje owce i z ich wełny robił dla niego ubrania.

Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.)

U podnóża góry leży ładna drewniana bacówka Rycerzowa, roztacza się stąd widok na pasma Lipowskiej i Rysianki, Pilska i Babiej Góry oraz odległe Tatry i Małą Fatrę na Słowacji. Szczyt i hala znajduje się na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, w sąsiedztwie rezerwatów: Dziobaki, Muńcoł i Oszast. Schronisko znajduje się na trasie do granicy słowackiej na przełęczy Przysłop. Rycerzowa jest w zimie ulubionym ośrodkiem zimowego szaleństwa.

Wielka Racza (1236 m n.p.m.)

Najwyższy szczyt w grupie Wielka Racza. Na szczycie znajduje się turystyczne przejście graniczne do Słowacji a poniżej schronisko i wieża widokowa z pięknym widokiem na Beskid Żywiecki. Bezleśny szczyt ze względu na swoje walory krajobrazowe jest celem wycieczek pieszych, rowerowych i atrakcyjnym miejscem dla narciarzy.