Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych ma 919 metrów n.p.m. Jest on główna atrakcją polskiej części tych gór. Wspaniale się prezentuje z daleka, oraz ma na szczycie unikalny labirynt skalny z wspaniałymi tarasami widokowymi na jego zboczach. Niezwykłe formy skalne utworzone zostały przez naturę z piaskowców ciosowych. Jest to jedyny w Europie szczyt otworzony z niesfałdowanego piaskowca.
U podnóża góry leży wieś Karłów, która jest punktem wypadowym na Szczeliniec. Droga na szczyt prowadzi pomiędzy skałami, po wykutych miejscami kamiennych schodach. Na trasie z Karłowa znajduje się XIX wieczne schronisko turystyczne Szwajcarka. Upamiętnia ono wejście na szczyt w 1790 roku J.W. Goethego.
Labirynt skalny na Szczelińcu objety jest rezerwatem krajobrazowym. Można tu chodzić tylko po wyznaczonym szlaku i najlepiej z przewodnikiem. Na trasie można podziwiać niezwykłe formy skalne, przypominają one swym, wyglądem: Wielbłada, Kwokę, Koński Łeb, Małpoluda, Słonia i Kołyskę.
Najbardziej fascynujące są głębokie, wąskie pęknięcia skalne, do których można schodzić po stromych schodach. Taka najgłębsza szczelina to Piekiełko, ma 30 metrów głębokości, panuje tu wieczny chłód i prawie do końca lipca utrzymuje się tu śnieg.
Zwiedzanie labiryntu kończy się na tarasach widokowych. Z Fotela Liczyrzepy widać wspaniała panoramę na Karkonosze, a z tarasów południowo-wschodnich na Góry Bystrzyckie, Bialskie, Orlickie, Złote oraz Bardzkie.
Szczeliniec Mały znajduje się obok, Szczelińca Wielkiego, oddzielony tylko płytka przełęczą. Jest objęty ochrona ścisłą, do 1980 roku zezwalano tylko na wspinaczkę turystom posiadającym uprawnienia taternickie. Obecnie jest wyłączony z ruchu turystycznego.