Dolina Pałaców i Ogrodów

Na niewielkim obszarze Kotliny Jeleniogórskiej skupionych jest ponad 30 zamków, pałaców i dworskich majątków stanowiących największe skupisko posiadłości arystokratycznych w Europie.
W Dolinie Pałaców i Ogrodów nie ma dwóch takich samych obiektów, reprezentują one różne style od barokowych, neogotyckich do klasycystycznych. Jedne stoją na wzgórzach, inne otoczone są fosą, w parku lub na skraju lasu, porośnięte dzikim winem, wyglądają jak zamki z bajki.
Modę na budowanie rezydencji zapoczątkował tu hrabia Friedrich von Reden, wykupił on duży majątek na terenie dzisiejszego Bukowca u stóp Śnieżki i w 1789 roku rozpoczął budowę. Kolejne parki pałace i dwory budowali tu: dyplomaci , baronowie, a nawet król pruski Fryderyk Wilhelm III. Rozwijało się życie towarzyskie, ówczesne elity urządzały tu przyjęcia i rozwijały się sztuki artystyczne.
Czasy drugiej wojny światowej i przejście Armii Czerwonej trwale przeobraziły pałace i inne budowle arystokratyczne. Po wojnie nikt ich nie odbudowywał, a nawet pogarszał się ich stan, bo nowymi właścicielami były PGR-y i inne instytucje niezainteresowane ich ochroną.
Prawdziwa odbudowa zaczęła się dopiero w latach 90-tych, za sprawą, potomków byłych właścicieli. Na przykład Pałac w Łomnicy wykupiła od państwa rodzina Ulrich von Küster przez podstawionego Polaka, za cenę luksusowego samochodu. Wykup bezpośredni był niemożliwy, bo prawo zabraniało sprzedaży takich obiektów obcokrajowcom. Odbudowa trwała długo i była możliwa przez stopniowe wyprzedawanie majątku własnego rodziny. W odremontowanych obiektach szybko uruchamiano restauracje i hotele aby kosztowna inwestycja zaczęła się zwracać.
Podobna była historia odbudowy pałacu barokowego w Staniszowie. Tu też inicjatywę przejął prywatny właściciel. Staniszów niegdyś słynął z gorzelni, w której produkowano likier Echt Stonsdorfer, taką rodzimą wersję Becherovki. Znajdujący się tu dwór, również został wykupiony przez osoby prywatne i nazwany Pałacem na Wodzie.
Odbudowie wszystkich pałaców w kotlinie Jeleniogórskiej sprzyja promocja tych obiektów w ramach wspólnego projektu tworzącego w 2009 roku nowy szlak turystyczny Dolina Pałaców i Ogrodów. Najcenniejsze obiekty na trasie to:
- Pałac w Bukowcu
- Pałac w Brunowie
- Pałac w Ciszycy k. Kowar
- Pałac Schaffgotschów w Cieplicach (Jelenia Góra)
- Pałac w Ciechanowicach
- Dwór w Janowicach Wielkich
- Ruiny Zamku Bolczów w Janowicach Wielkich
- Dwór Czarne w Jeleniej Górze
- Pałac Paulinum w Jeleniej Górze
- Pałac w Karpnikach
- Pałac Dębowy w Karpnikach
- Pałac Miejski w Kowarach
- Nowy Dwór w Kowarach
- Pałac i Dom Wdowy w Łomnicy
- Pałac w Miłkowie
- Dwór w Mniszkowie
- Pałac w Mysłakowicach
- Pałac w Pakoszowie
- Dwór w Radomierzu
- Wieża Rycerska w Siedlęcinie
- Pałac w Sobieszowie
- Zamek Chojnik
- Pałac w Staniszowie
- Pałac na Wodzie w Staniszowie
- Pałac w Wojanowie
- Pałac w Wojanowie - Bobrowie (poza obszarem Kotliny Jeleniogórskiej)
Pałace i ogrody na ziemi jeleniogórskiej maja szansę na popularyzacją wśród turystów polskich i zagranicznych dzięki formalnemu powołaniu Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej. Powstał on staraniem Związku Gmin Karkonoskich, promuje zabytki w Mysłakowicach, Łomnic , Bukowcu, Karpnikach, Wojanowie, Miłkowie, Bobrowie, Staniszowie i Kowarach. Projekt uzyskał wpis na listę Pomników Historii Prezydenta RP, a w przyszłości może już starać się o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.