Główne szczyty i atrakcje turystyczne w Karkonoszach

Karkonosze zajmują obszar około 650 km2 z czego w na terenie Polski jest około 185 km2 a większa część znajduje się po czeskiej stronie.

Śnieżka (1603m.n.p.m)

Śnieżka

Najwyższym szczytem w Sudetach jest Śnieżka, stożek pokryty jest skałami granitowymi i hornfesytami. Na szczycie znajduje się kapliczka Św. Wawrzyńca i charakterystyczny obiekt w kształcie talerzy z obserwatorium meteorologicznym i schroniskiem.

Wejście na górę ułatwiają poręcza z łańcuchów, a w zimie wysokie pale. U podnóża Śnieżki rozciąga się równina pokryta kosodrzewiną. Z Karpacza możliwy jest dojazd wyciągiem krzesełkowym do stacji na Kopie i dalej pieszo, przez równię pod Śnieżką na szczyt.

Szrenica (1362 m n.p.m)

Szrenica

Na szczyt prowadzi wyciąg krzesełkowy, Znajduje się tu schronisko turystyczne i obserwatorium meteorologiczne.

Szrenica jest doskonałym miejscem widokowym, na Karkonosze i Góry Izerskie, z racji swojej lokalizacji a jest też bazą wypadową na Śnieżne Kotły i dalsze szczyty Karkonoszy. Na Szrenicę prowadzi ładna widokowa droga z Hali Szrenickiej obok skał: Końskie Łby.

Mały Staw (1183 m n.p.m.)

Mały Staw

Najpiękniejsze miejsce Karkonoszy. Znajduje się tu schronisko Samotnia, malowniczo położone w kotle Małego Stawu. Dojście arę minut ze schroniska Strzecha Akademicka lub Śląską Drogą z Karpacza Górnego, spod Świątyni Wang.

Pielgrzymy (1204 m n.p.m.)

Pielgrzymy

Grupa skalna wysokości ponad 25 m. malowniczo wyrzeźbiona przez czynniki atmosferyczne i wietrzenie skał.

Słonecznik

Słonecznik

Słonecznik zwany też "Diabelskim Kamieniem" to wysoki blok skalny przypominający kształtem postać diabła. Ciekawostka jest, że skałę wysokości kilkunastu metrów można poruszyć jedną ręką. Słonecznik jest dobrym miejscem widokowym na wschodnie Karkonosze.

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły

Dwa malownicze kotły pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem, są pochodzenia polodowcowego. Wielki Kocioł ma urwiste ściany o wysokości 280 m, a Mały Kocioł ma ściany wysokości 100 m. W dolnej części kotła znajduje się rezerwat o powierzchni 128 ha. Rosną tu unikatowe gatunki flory alpejskiej i żyją chronione gatunki zwierząt. Niezwykły urok rezerwat zawdzięcza dwóm Stawką Śnieżnym. Rezerwat Śnieżnych kotłów obok Małego Stawu jest uznawany za najpiękniejsze miejsce w Karkonoszach.

Świątynia Wang

Świątynia Wang

Kościółek wybudowany został na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii w miejscowości Vang. Wykonany jest w całości z bali sosnowych bogato zdobiony płaskorzeźbami. Do budowy nie użyto ani jednego gwoździa, zastosowano tu technikę złączy ciesielskich. Kościółek przewieziony został w 1841 roku do Szczecina, następnie do muzeum w Berlinie, a w końcu do Karpacza. Od 1844 roku świątynia jest kościołem miejscowej parafii ewangelickiej. Aby chronić kościółek przed silnymi wiatrami od strony Śnieżki wybudowano obok kamienną dzwonnicę.

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik

Ruiny XIV wiecznego zamku znajdują się na górze Chojnik. (627m n.p.m) u podnóża Karkonoszy. Zamek budowany był przez 11 lat przez Księcia Bolka II. Następnie przechodził w posiadanie rodu Schaffgotschów i króla czeskiego. Budowla miała charakter obronny, jednak nigdy nie była zdobywana. Zniszczenia zamku dokonał pożar. Obecnie znajdują się tu tylko ruiny, fragmenty murów i wieża z której rozciąga się widok na Karkonosze, doliny i urwisko. Jest tu też muzeum i schronisko dla turystów. Wzgórze porośnięte jest starym lasem bukowym. Prowadzi tu kilka szlaków turystycznych z Sobieszowa. Wybierając szlak czarny można część drogi przejść jaskinią szczelinową zwaną Dziurawym Kamieniem.

Dzieje Karkonoszy

Wysoko-górski krajobraz Karkonoszy tworzony był przez siły natury przez kilka epok. Około 320 milionów lat temu w okresie górnokarbońskim powstała centralna część obecnych Karkonoszy. Skały metamorficzne w kontakcie z granitami tworzyły hornfelsy, skały bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, z których zbudowany jest Czarny Grzbiet ze szczytem Śnieżką. Górne partie Karkonoszy pokryte są granitami, które na skutek wietrzenia przybierają charakterystyczne kształty, wielkich kwadratowych bloków, ułożonych warstwowo.

Trwające kilka milionów lat proces erozji oraz ruchy górotwórcze w okresie orogenerezy alpejskiej, wypiętrzyły szczyty górskie w postaci jakiej są obecnie. Kolejne okresy zlodowacenia, około 2 miliony lat temu wpłynęły na tworzenia kotłów i stawów. W efekcie ustępowania lodowca i drążenia skał przez wodę powstały niezwykłe formy skalne, niespotykane w innych pasmach Sudetów.

Geologicznie Karkonosze są bardzo starymi górami. W efekcie długiego ich rozwoju zachowała się duża różnorodność kompleksów skalnych, oprócz granitów występują tu gnejsy, kwarcyty, łupki łuszczykowe i marmury. W przeszłości Karkonosze były miejscem poszukiwań metali szlachetnych: złota i srebra.

W okresie Średniowiecza na temat Karkonoszy krążyło wiele legend. Opisywano tu demoniczną postać ducha gór Karkonosza, zwanego też Liczyrzepą. Przedstawiano go na rycinach jako czarną postać dziada z kijem lub jako jelenia z koźlimi kopytami i diabelskim ogonem.

Od 1959 r. Ze wzglądu na walory krajobrazowe i przyrodnicze utworzony został Karkonoski Park Narodowy. Występuje tu ponad 1300 gatunków roślin i wiele chronionych zwierząt jak: muflony, jelenie, sarny, lisy, dziki, i borsuki.

Kotlina Jeleniogórska

Jelenia Góra

Kotlina Jeleniogórska to piękna kraina w dolinie rzeki Bóbr, otoczona pasmami górskimi. Jest drugą co do wielkości kotliną w Sudetach, ulokowaną w zachodniej ich części. Z pewnością zalicza się do najbardziej atrakcyjnych miejsc w Polsce, oferując wiele atrakcji turystycznych. Rozległe, obniżone krajobrazy podzielone licznymi wzniesieniami dostarczają zapierających dech w piersiach widoków. Takich nie zabraknie również na szlakach turystycznych. Na najnowszym szlaku: Doliny Pałaców i Ogrodów, przeplatają się natura, historia i kultura. Amatorzy sportów i pieszych wędrówek nie będą narzekać na brak rozrywek. Mniej aktywni czas mogą spędzić w Parku Miniatur w Kowarach lub uzdrowisku w Cieplicach. Ponadto rok 2008 to feta z okazji 900-lecia Jeleniej Góry, w związku z czym przewidziano wiele dodatkowych atrakcji.

Klimat Karkonoszy

Pogodę w wysokich partiach Karkonoszy cechuje duża zmienność, częste zachmurzenia, silne wiatry i niespodziewane opady deszczu i burze. Zima w Karkonoszach jest mroźna z obfitymi opadami śniegu. Pokrywa śnieżna utrzymuje się przez siedem miesięcy w roku, a na Śnieżce zdarzają się nawet opady śniegu w lecie.


Ziemia Kamiennogórska >>