Twierdza K³odzko

Bêd±c w K³odzku trzeba koniecznie zwiedziæ Twierdzê K³odzko (Festung Glatz), która w XVII i XVIII wieku stanowi³a wa¿ny system obronny.
O grodzie obronnym na górze zamkowej pisa³ ju¿ czeski kronikarz Kosmasa. Wiadomo, ¿e pierwsze budowle by³y z drewna i zosta³y spalone w 1114 roku przez ksiêcia Sobies³awa, który je zdobywa³, a nastêpnie odbudowa³.
Za czasów Jerzego z Podiebradów zamek sta³ siê rezydencja mieszkaln± i siedzib± w³adcy hrabstwa k³odzkiego. Z najstarszego okresu zachowa³y siê studnie: Tumska i Piekarska oraz kaplica i ko¶ció³ ¶w. Wac³awa i ¶w. Marcina.
W okresie od 1557 do 1560 roku architekt Ernest Lorenz Kirschke rozbudowa³ twierdzê o zamek ¶redni i ni¿szy, które razem z istniej±cym wcze¶niej zamkiem wy¿szym i fortyfikacjami miejskimi stanowi³ rozbudowany system obronny.
W 1622 roku miasto prze¿y³o najazd wojsk cesarskich, które spowodowa³y liczne zniszczenia. Za panowania Habsburgów wzniesiono tu nowe bastiony: Jab³onki, Wac³awa i Ludmi³y, os³aniaj±ce Górê Forteczn± od wschodu i pó³nocy. Z kolei bastiony Alarmowy i Dzwonnik i Orze³ chroni³y od po³udnia i zachodu.
W 1742 roku po wojnie siedmioletniej, bastion zajêli Prusacy.
W wojnie francusko-pruskiej w latach 1806-1807 Twierdza K³odzka odegra³a znacz±ca rolê w obronie ¦l±ska. Za³oga K³odzka liczy³a ok. 4070 ¿o³nierzy. Razem z twierdz± na Srebrnej Górze stanowi³y system obronny dowodzony przez Hieronim Bonaparte, twierdza d³ugo broni³a siê przed wojskami pruskimi, dopiero szturm hr. Götzen zmusi³ jej obroñców do poddania siê. Ze wzglêdu na uzgodnienia pokoju w Tyl¿y, twierdzy faktycznie nie wydano Prusakom.
W 1867 roku rz±d pruski zdecydowa³, ¿e twierdza jest przestarza³a i ja rozbroi³. Zamieniona j± na ciê¿kie wiêzienie i taka funkcjê pe³ni³a do 1945 roku.
W czasie drugiej wojny ¶wiatowej dawna Twierdza K³odzka by³a fili± obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, gdzie wiêziono dezerterów i jeñców wojennych. W ostatnim roku wojny, zamieniono wiezienie na fabryka produkuj±c± czê¶ci do ³odzi podwodnych, samolotów i pocisków V-1.