Twierdza K³odzko

Twierdza K³odzko

Bêd±c w K³odzku trzeba koniecznie zwiedziæ Twierdzê K³odzko (Festung Glatz), która w XVII i XVIII wieku stanowi³a wa¿ny system obronny.

O grodzie obronnym na górze zamkowej pisa³ ju¿ czeski kronikarz Kosmasa. Wiadomo, ¿e pierwsze budowle by³y z drewna i zosta³y spalone w 1114 roku przez ksiêcia Sobies³awa, który je zdobywa³, a nastêpnie odbudowa³.
Za czasów Jerzego z Podiebradów zamek sta³ siê rezydencja mieszkaln± i siedzib± w³adcy hrabstwa k³odzkiego. Z najstarszego okresu zachowa³y siê studnie: Tumska i Piekarska oraz kaplica i ko¶ció³ ¶w. Wac³awa i ¶w. Marcina.
W okresie od 1557 do 1560 roku architekt Ernest Lorenz Kirschke rozbudowa³ twierdzê o zamek ¶redni i ni¿szy, które razem z istniej±cym wcze¶niej zamkiem wy¿szym i fortyfikacjami miejskimi stanowi³ rozbudowany system obronny.
W 1622 roku miasto prze¿y³o najazd wojsk cesarskich, które spowodowa³y liczne zniszczenia. Za panowania Habsburgów wzniesiono tu nowe bastiony: Jab³onki, Wac³awa i Ludmi³y, os³aniaj±ce Górê Forteczn± od wschodu i pó³nocy. Z kolei bastiony Alarmowy i Dzwonnik i Orze³ chroni³y od po³udnia i zachodu.

W 1742 roku po wojnie siedmioletniej, bastion zajêli Prusacy.
W wojnie francusko-pruskiej w latach 1806-1807 Twierdza K³odzka odegra³a znacz±ca rolê w obronie ¦l±ska. Za³oga K³odzka liczy³a ok. 4070 ¿o³nierzy. Razem z twierdz± na Srebrnej Górze stanowi³y system obronny dowodzony przez Hieronim Bonaparte, twierdza d³ugo broni³a siê przed wojskami pruskimi, dopiero szturm hr. Götzen zmusi³ jej obroñców do poddania siê. Ze wzglêdu na uzgodnienia pokoju w Tyl¿y, twierdzy faktycznie nie wydano Prusakom. W 1867 roku rz±d pruski zdecydowa³, ¿e twierdza jest przestarza³a i ja rozbroi³. Zamieniona j± na ciê¿kie wiêzienie i taka funkcjê pe³ni³a do 1945 roku.

W czasie drugiej wojny ¶wiatowej dawna Twierdza K³odzka by³a fili± obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, gdzie wiêziono dezerterów i jeñców wojennych. W ostatnim roku wojny, zamieniono wiezienie na fabryka produkuj±c± czê¶ci do ³odzi podwodnych, samolotów i pocisków V-1.

Zamek Ksi±¿

Zamek Ksi±¿

Zamek Ksi±¿ to imponuj±ca budowla, jednym z najwiêkszych zamków w Europie. Zbudowano go na urwistym, skalnym cyplu na wysoko¶ci 395 m n.p.m. ponad piêkna kotlin± poro¶niêta lasami.

Teren wokó³ parku jest chroniony jako Ksi±¿añski Park Krajobrazowy.

Budowê zamku rozpocz±³ Boles³aw I Surowy, ksi±¿e ¶widnicko-jaworski. Do 1393 roku pozostawa³ on w rêkach ksi±¿±t piastowskich. Pó¼niej kolejno przechodzi³ pod panowanie ksi±¿±t czeskich, rycerzy i nawet rozbójników, w tym s³ynnego Hermana Czettritza.

Od 1491 w³a¶cicielem sta³ siê król W³adys³aw Jagielloñczyk i w 1497 roku przekaza³ go pod zastaw rodzinie Hochbergów. Z czasem zamek sta³ siê w³asno¶ci± dziedziczne tego rodu, a¿ do drugiej wojny ¶wiatowej, kiedy to zosta³ skonfiskowany przez hitlerowców. W tym czasie dokonano wielu zniszczeñ i przebudowy. Pod zamkiem dr±¿ono g³êbokie na 50 metrów tunele, ich kopanie przerwano dopiero wobec zbli¿aj±cej siê Armii Czerwonej. Wojska sowieckie zajmowa³y zamek do 1946 roku, powaznie go dewastuj±c.

Obecnie Zamek Ksi±¿ jest w³asno¶ci± Gminy Wa³brzych, w której imieniu zarz±dza nim spó³ka Zamek Ksi±¿. Wiêkszo¶æ pomieszczeñ i tereny wokó³ zamku udostêpnione s± zwiedzaj±cym. W salach zamkowych odbywaj± siê ró¿ne imprezy i konferencje.

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój

Uzdrowisko podgórskie o ³agodnym bardzo korzystnym dla zdrowia klimacie. Specyficzne w³a¶ciwo¶ci klimatyczne Kodowa Zdrój zawdziêcza dobrej lokalizacji, pomiêdzy Górami Sto³owymi a Wzgórzem Lewiñskim. Niskie po³o¿enie w kotlinie górskiej na wysoko¶ciach od 200 do 400 m n.p.m powoduje, ¿e klimat jest mniej bod¼cowy ni¿ w pozosta³ej czê¶ci Ziemi K³odzkiej. Góry os³aniaj± uzdrowisko od porywistych wiatrów, a obecne wokó³ lasy sosnowe i bukowe korzystnie wp³ywaj± na lokalny klimat. Takie walory klimatyczne od wieków doceniaj± kuracjusze, przyje¿d¿aj± tu z odleg³ych zak±tków aby leczyæ dolegliwo¶ci oddychanie, kr±¿enie krwi, trawienie i sprawno¶æ uk³adów miê¶niowych i nerwowych.

Najwa¿niejszym atutem uzdrowiska s± naturalne wody mineralne. ¬ród³a udostêpnione s± kuracjuszom w najwiêkszej pijalni na Dolnym ¦l±sku i na terenie parku zdrojowego.

Wokó³ zdroju od lat dzia³a wiele sanatoriów i obiektów zdrowotnych. Kuracjusze mog± leczyæ tu choroby uk³adu krwiotwórczego, uk³adu kr±¿enia , choroby ortopedyczno - urazowe, reumatologiczne, choroby przewodu pokarmowego, oty³o¶ci i nadczynno¶ci tarczycy. Uzdrowisko specjalizuje siê te¿ w rehabilitacji i leczeniu dzieci. Kierowani tu s± mali pacjenci z pora¿eniami, niedow³adami, zmianami zwyrodnieniowymi stawów obwodowych, skolioz± wieku rozwojowego, chorobami przeci±¿eniowymi narz±dów ruchu, bólami krêgos³upa, zaburzeniami ukrwienia ko¶ci, choroby hematologiczne i onkologiczne oraz w celu usprawnienia po d³ugotrwa³ych unieruchomieniach i po oprotezowanu po amputacjach.

Kodowa to równie¿ dobre miejsce wypoczynku i baza wypadowa na pobliskie Góry Sto³owe. Z powodu blisko¶ci granicy wczasowicze chêtnie robi± sobie wycieczki do s±siaduj±cych miast w Czechach i ich atrakcji turystycznych.

Polanica Zdrój

Polanica Zdrój

Polanica Zdrój to stosunkowo m³ode ale najbardziej popularne uzdrowisko w Sudetach i jednocze¶nie wa¿ny o¶rodek turystyczny w Kotlinie K³odzkiej. Swoje walory lecznicze zawdziêcza dobremu, podgórskiemu klimatowi. S± tu ciep³e lata i ³agodne zimy.

Korzystny dla zdrowia klimat wynika z lokalizacji pomiêdzy Górami Sto³owymi a Górami Bystrzyckimi. Zbocza gór poro¶niête s± g³ownie ¶wierkowymi lasami i rzadziej jawory, buki, jod³y, modrzewie i jarzêbiny.

Kuracjusze odwiedzaj± to uzdrowisko aby korzystaæ z leczniczych w³a¶ciwo¶ci wód mineralnych. ¬ród³a wyp³ywaj± ze spêkañ ska³ kredowych, w dlatego wody te maja du¿o wapnia. Najs³ynniejsza jest Wielka Pieniawa, woda lecznicza o du¿ej naturalnej zawarto¶ci± CO2. Jej picie ³agodzi problemy uk³adów trawienia, przemiany materii, nerwic i kr±¿enia.

Na skalê przemys³ow± butelkowana jest tu woda mineralna Staropolanka.

Oprócz tradycyjnych sanatoriów jest tu te¿ znany Szpital Chirurgii Plastycznej.

Polanica to te¿ o¶rodek turystyczny, baza wypadowa na s±siaduj±ce Góry Sto³owe i Bystrzyckie. W samym mie¶cie jest wiele atrakcji turystycznych, jak park zdrojowy z licznymi egzotycznymi gatunkami drzew, kolorowa fontanna i Muzeum Kamieni Szlachetnych. W niedalekim s±siedztwie jest Piekielna Dolina nale¿±ca do obszaru chronionego Natura 2000.

Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój

Popularne uzdrowisko sudeckie, niedaleko Polanicy Zdrój. Posiada ³agodny, podgórski klimat, korzystny w leczeniu wielu dolegliwo¶ci zdrowotnych. Tutejsze sanatoria specjalizuj± siê w leczeniu chorób uk³adu pokarmowego, oddechowego oraz uk³adu kr±¿enia. W Dusznikach leczy³ gru¼licê sam Fryderyk Chopin. To na pami±tkê jego pobytu w Dusznikach odbywaj± siê tu s³ynne Festiwale Chopinowskie.

Z dusznickich ¼róde³ tryskaj± cenione wody mineralne. Pieniawa Chopina - szczawa ziemno-¿elazista, Jan Kazimierz, Agata i Zimny Zdrój. S± tu te¿ niewielkie z³o¿a borowinowe.

Oprócz lecznictwa sanatoryjnego Duszniki oferuj± turystom wiele atrakcji. Jest tu ³adny park zdrojowy ze starymi Lipami, Bukami i Kasztanowcami. Wokó³ alejek ci±gn± siê naturalne dywany kwiatowe. Wieczorami mo¿na ogl±daæ kolorowe fontanny. Na terenie parku jest Dworek im. Fryderyka Chopina w którym 1826 roku koncertowa³ sam mistrz, a obecnie odbywaj± siê tu liczne koncerty fortepianowe. Kuracjusze mog± korzystaæ tu z wód w zabytkowej pijalni i ¼ród³ach: Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Agata i Jacek. Obowi±zkowo trzeba zobaczyæ Muzeum Papiernictwa i Dusznicki M³yn Papierniczy. Nadal jest tu rêcznie produkowany papier czerpany, jednak ju¿ nie na skale przemys³ow±, tylko na potrzeby turystów. Mo¿na na w³asne oczy zobaczyæ jak kiedy¶ robi³o siê papier. Oryginalne maszyny papiernicze s± ju¿ zabytkiem techniki.

Duszniki posiadaj± ³adny, prostok±tny rynek, jest on wyra¼nie nachylony, w centralnej czê¶ci stoi ratusz z p³askorze¼b± ¶w. Piotra patrona miasta. Jest tu te¿ kamienica królewska, w której mieszka³ Jan Kazimierz król Polski.

Wambierzyce

Kalwariê Wambierzyck±

Ta piêkna miejscowo¶æ odwiedzana jest przez turystów ze wzglêdu na Kalwariê Wambierzyck±, nazywane te¿ jako K³odzka Jerozolima. To najwiêksze za³o¿enie pielgrzymkowe w Polsce. Budowê obiektów sakralnych zapocz±tkowa³ cud z 1218 roku, modl±cy siê to jeden z mieszkañców przed pod kapliczk± wydr±¿on± w lipie, zosta³ uzdrowiony i odzyska³ wzrok.

Najcenniejszym zabytkiem Wambierzyc jest bazylika pod wezwaniem NMP oraz gotycka figura Matki Boskiej z Dzieci±tkiem. Na okolicznych wzgórzach utworzono liczne kapliczki i stacje kalwaryjne. Odtworzone zosta³y symboliczne miejsca ze starego testamentu jak Studniê Bethsabee, bramê Gethsemane, Gihon i Owcz±, Sadzawkê Silhoe oraz Dolin± Józefata.

Ciekaw± atrakcj± Wambierzyc jest zespó³ ruchomych szopek wykonanych rêcznie w przeci±gu kilkudziesiêciu lat, przez ¶lusarza Ludwika Wittiga od roku 1882

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej

Niespotykanym nigdzie zabytkiem jest niewielka barokowa kaplica w Czermnej. Jej niezwyk³o¶æ polega na tym, ¿e jej ¶ciany i wnêtrze s± wy³o¿one ogromn± ilo¶ci±, oko³o 3000 ludzkich czaszek i piszczeli. W¶ród nich tylko niewielki o³tarz barokowy. Zgromadzone tu czaszki to smutny plon wojen i epidemii chorób zaka¼nych.

Budowê kaplicy zleci³ ówczesny proboszcz Czermnej Wac³aw Tomaszek w 1776 roku. W tych odleg³ych czasach znajdowa³ on wiele ludzkich szcz±tków ofiar wojny trzydziestoletniej pomiêdzy prusakami, a austriakami, wojny siedmioletniej oraz epidemii cholery szerz±cej siê w XVII i XVIII wieku. Postanowi³ oczy¶ciæ i ciasno u³o¿yæ czaszki na ¶cianach kaplicy.

Zachowane ko¶ci s± niezwyk³ym zapisem historii tych terenów, badacze mog± na ich podstawie dok³adniej poznaæ burzliw± historie tego regionu.

Opis wycieczek w Góry Sto³owa >>