Wypoczynek nad jeziorami

mazury

Mazury to kraina historyczna i etnograficzna położona w północnej Polsce, w obrębie Pojezierza Mazurskiego, słynąca z największego skupiska jezior w Polsce. Nie bez powodu region nazywany jest Krainą Tysiąca Jezior, co jednak nie odpowiada prawdzie, bo jezior jest tu znacznie więcej - ok. 4 tysięcy.
Największe to Śniardwy (113,8 km2), zwane często "mazurskim morzem", oraz Mamry (104,9 km2).

Wiele jezior, spiętych rzekami i kanałami, tworzy wielokilometrowe szlaki wodne, sprzyjające turystyce żeglarskiej i kajakowej. Mazury to raj dla wędkarzy i amatorów sportów wodnych oraz wymarzone miejsce dla miłośników nieskażonej, czystej przyrody, gdzie zmęczeni miejskim zgiełkiem turyści mogą odpocząć na łonie natury. Ze względu na swe unikalne walory (m.in. bardzo niski stopień uprzemysłowienia i urbanizacji, wiele dziewiczych zakątków)

;Mazury określane są jako Zielone Płuca Polski. Niezwykłe bogactwo świata roślin i zwierząt, liczne rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe oraz niepowtarzalny wygląd i klimat regionu, jak również setki wspaniałych zabytków i atrakcji turystycznych sprawiają, że Mazury są wymarzonym miejscem do wypoczynku o każdej porze roku.

Doskonale rozwinięta jest tu baza noclegowa. Każdy znajdzie coś dla siebie - na gości czekają zarówno luksusowe hotele, domy wczasowe, pensjonaty a także liczne gospodarstwa agroturystyczne, gdzie można wypocząć w ciszy i spokoju na łonie natury. Miłośnicy jazdy konnej mają do wyboru bogatą ofertę noclegów w pensjonatach przy stadninach.

W okresie letnim w większych ośrodkach na Mazurach odbywają się liczne imprezy sportowe i kulturalne np. Międzynarodowy "Piknik Country" w Mrągowie lub Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej "Szanty w Giżycku".