Na wiosnę szlakiem pałaców Dolnego Śląska

Jakie tajemnice kryją w sobie zabytkowe mury pałaców? Sekrety szlacheckich romansów, wspomnienia wystawnych bankietów i wspaniałych strojów... Dziś te historyczne budowle zamieniły się w ośrodki hotelowe, które w przestronnych i stylizowanych wnętrzach przysłuchują się tajemnicom gości.

Pałac Łomnica

W Łomnicy, rycerskiej wsi, o której pisano już na początku XIV wieku, znajduje się wspaniały pałac, urzekający nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również przyjezdnych z całej Polski. Przez wiele lat pałac przechodził z rąk do rąk, a każdy kolejny władca zmieniał nie tylko wystrój wnętrza, ale również zewnętrzną zabudowę.

Pałac w rozpoznawalnej do dziś barokowej formie to efekt starań baronowskiej rodziny de Thomagnini. Przypuszcza się, że architektem pałacu był Martin Franz, znany również z budowy wspaniałego Kościoła Łaski pod wezwaniem Św. Krzyża w Jeleniej Górze. W 1835 roku rezydencja trafiła do rąk ambasadora na dworze sycylijskim Carla Gustava Ernst von Küster. Do dziś pałac pozostaje w rękach rodziny von Küster.

- Po zdobyciu Dolnego Śląska przez Armię Czerwoną, właściciele musieli opuścić swoje włości. Po wojnie władza ludowa urządziła w pałacu szkołę, która funkcjonowała tam do końca lat 70. Pałac popadał w ruinę, dopiero w 1991 roku pojawiła się nadzieja na uratowanie tego wspaniałego zabytku – opowiada Justyna Wojciechowska, redaktor naczelna portalu ZnaneNieznane.pl

Dzięki determinacji wnuka właścicielki udało się ocalić Pałac Łomnica. Proces renowacji budynku nie był łatwy, rezydencja była w opłakanym stanie. Koszty remontu były ogromne, jednak właścicielom udało się odnowić ten wspaniały zabytek.

Pałac Łomnica zachwyca dziś wspaniałymi malowidłami, śląskimi żyrandolami zdobiącymi sale, jego wystrój pozwala przenieść się w czasie i poczuć się jak w epoce romantyzmu. Co roku na wiosnę w trzech salach pojawia się wystawa „Dolina pałaców i ogrodów - Kotlina Jeleniogórska na Śląsku - nasze wspólne dziedzictwo kulturowe”, która ukazuje najpiękniejsze pałace i dwory szlacheckie Kotliny Jeleniogórskiej.

Pałac Wojanów

Pałac Wojanów to kolejna perełka Dolnego Śląska. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w XIII wieku.

Okres największych zmian dla pałacu przypadał, gdy właścicielem majątku został Karl Albrech Ike, radca sądowy Królestwa Pruskiego, który zlecił przebudowanie obiektu najprawdopodobniej samemu Friedrichowi Schinklowi. Najbardziej znaną właścicielką pałacu była najmłodsza córka króla Prus Fryderyka Wilhelma III, księżna Luiza.

- Niestety późniejszy okres nie był łaskawy dla pałacu w Wojanowie. Podczas wojny zamieszkiwali go jeńcy wojenni, a tuż po jej zakończeniu został splądrowany i popadł w ruinę - dodaje Justyna Wojciechowska.

W 2002 roku pałac uległ prawie całkowitemu spaleniu. W latach 2005-2007 udało się go jednak odrestaurować i budynek odzyskał dawną świetność. Powstał w nim ekskluzywny obiekt konferencyjno-wypoczynkowy, który przyciąga turystów z Polski i z zagranicy.

Pałac na Wodzie

Staniszów niegdyś uważany był za najpiękniejszą wieś w Kotlinie Jeleniogórskiej. Przez kronikarzy dzielony był na Staniszów Dolny, Średni oraz Górny. Według tego podziału Pałac na Wodzie znajduje się w Nieder Dominium, czyli Staniszowie Dolnym.

Pałac na Wodzie znajduje się na szlaku turystycznym Doliny Pałaców i Ogrodów, czyli trzydziestu wspaniałych zabytków kultury z różnych stylów architektonicznych i o różnej historii. Jego powstanie określane jest przez historyków na połowę XVIII wieku. Jednym z pierwszych właścicieli folwarku był najprawdopodobniej Heinrich von Reibnit, który w 1620 roku kupił Staniszów Dolny i Górny.

Antyczne meble z ciemnego drewna zestawione z jasnymi wnętrzami dodają uroku i pozwalają przenieść się w czasie. Pałac dziś przeżywa okres świetności, odrestaurowany z bogatym zapleczem gastronomicznym i hotelowym umożliwia gościom odpoczynek od codziennych problemów.

- Jedynym świadkiem przemian pałacu w Staniszowie jest najstarszy mieszkaniec wsi, dąb.– zauważa Justyna Wojciechowska. - Dziś Pałac na Wodzie jest idealnym miejscem wypoczynku dla rodzin z dziećmi a wiosną okolice pałacu prezentują się naprawdę imponująco - podsumowuje redaktor naczelna portalu Znane-Nieznane.


Startuje Szlak Przygody

Rusza Szlak Przygody - największy sieciowy produkt turystyczny w Polsce tworzony na terenie województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, oparty na systemie lojalnościowym. Obecnie do projektu przystępują firmy partnerskie, a już od maja będą mogli korzystać z niego pierwsi turyści.

Szlak Przygody swym zasięgiem obejmuje aż 850 km tras, na których znajdzie się ponad 100 oznakowanych atrakcji. Wszystkie są ściśle związane z historią i kulturą regionu. Aby sprostać różnorodnym gustom i upodobaniom dotyczącym sposobu wypoczywania, utworzono 6 krain tematycznych (Kraina Sacrum i Profanum, Kraina Talentów, Kraina Natury, Kraina Legend, Kraina Czterech Żywiołów, Kraina Kultur).

Turysta, który będzie podróżował Szlakiem Przygody otrzyma nie tylko rozbudowaną ofertę spędzania wolnego czasu, ale także możliwość udziału w systemie lojalnościowym. Za odwiedzenie miejsc na Szlaku zdobędzie punkty, które potem można wymienić na nagrody. Systemem lojalnościowym objęte będą nie tylko atrakcje turystyczne, ale także usługi Partnerów projektu. Każdy, kto np. skorzysta z noclegu w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, czy zamówi obiad w restauracji uczestniczącej w projekcie, otrzyma dodatkowe punkty na swoją kartę lojalnościową.

Podobnie jak w przypadku programów lojalnościowych na stacjach paliw czy w hipermarketach, po zgromadzeniu odpowiedniej liczny punktów będzie można je wymienić na wybrane przez siebie nagrody. W tym przypadku, zebrane punkty pozwolą np. obniżyć koszty pobytu turystyczno-rekreacyjnego, zyskać darmowy nocleg lub skorzystać z dodatkowych atrakcji.

O KRAINACH SZLAKU PRZYGODY:

Kraina Sacrum i Profanum pozwala odczuć przenikanie się historii od starożytności, związanej z hutnictwem i okresem wpływów rzymskich, do średniowiecza - czasu ścierania się pogańskiego kultu z chrześcijaństwem. To także duchowa podróż do miejsc, których odwiedzenie jest doświadczeniem nieomal mistycznym. Warto zobaczyć tutaj najstarsze polskie sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze, Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z cudownym obrazem Matki Boskiej a także Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi.

W Krainie Talentów czekają na nas obiekty stanowiące nawiązanie do walorów poznawczych i edukacyjnych. Pełniły one (lub nadal pełnią) funkcję rozumianych w szerokim znaczeniu warsztatów pracy. W Oblęgorku do swojej posiadłości zaprosi nas Henryk Sienkiewicz. W Zagnańsku natomiast znajdą dla siebie inspirację wszyscy, którzy szukają recepty na długowieczność. Amatorzy szybkiej jazdy będą mogli poćwiczyć swoje umiejętności na Torze Samochodowym w Miedzianej Górze.

Kraina Natury to raj dla osób szukających odpoczynku w otoczeniu dziewiczego piękna dzikiej przyrody. Wśród torfowisk i jezior Pojezierza Świętokrzyskiego przy odrobinie szczęścia można usłyszeć klekot bociana czarnego, krzyk żurawi, czy zostać świadkiem walki cietrzewi. Szczególnie warte uwagi jest jezioro Żabiniec ze skupiskami nenufarów, grążeli żółtych oraz pływającą darnią. Z kulturą i tradycją ludową sprzed lat można zapoznać się w Muzeum Etnograficznym w Fałkowie a drewniano-murowany dwór w Ludyni z II połowy XVIII wieku, to miejsce gdzie według legend odpoczywał niegdyś sam Tadeusz Kościuszko.

Kraina Legend to fascynująca podróż do świata wierzeń i podań ludowych, nieodłącznie związanych z dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym odwiedzanych terenów. Bramy Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej przenoszą nas do wczesnego średniowiecza. Miłośnicy wiedzy tajemnej mogą tam m.in. odwiedzić czarownicę Lilianę i zasięgnąć rady guślarza Wszemysła. Natomiast w Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach będziemy mogli rozszyfrować istotę mitu o szklanych domach, stworzonego przez Stefana Żeromskiego.

Kraina Czterech Żywiołów dedykowana jest tym, którzy nie lubią się nudzić i chcą zasmakować różnorodnych walorów tego obszaru. Tu będziemy mogli poznać elementy dziedzictwa kulturowego, historyczno-przyrodniczego i przemysłowego. Odwiedzając Kompleks Turystyczny Jurapark w Bałtowie staniemy oko w oko z dinozaurem, skorzystamy z atrakcji Parku Rozrywki czy przejedziemy rollercoasterem. W żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie będziemy świadkami powstawania porcelanowych dzieł sztuki. A w Rezerwacie Przyrody Krzemionki zwiedzimy neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego sprzed 5000 lat.

Kraina Kultur zaprasza nas na spotkanie z kulturą żydowską, ariańską, tatarską a nawet indiańską. Tu czeka na nas Synagoga Szydłowska jedna z najstarszych zachowanych w Polsce (zbudowana pomiędzy 1534, a 1564 r), w której wnętrzu będziemy mogli poznać tajniki kultury żydowskiej. Muzeum Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii multimedialnych przeniesie nas na gwarny chmielnicki rynek, do żydowskiej szkoły czy do domu rodziny przygotowującej się do uroczystego szabatu. W Zespole Pałacowym w Kurozwękach zobaczymy jedyną w Polsce hodowlę bizonów amerykańskich, czy weźmiemy udział w festynie "Dziki Zachód w Kurozwękach"