Przyroda pienińska
Zima w Pieninach jest mroźna, wiosna sucha i słoneczna, lato krótkie i upalne z dużym natężeniem opadów, jesień długa, wietrzna choć pogodna. Usytuowanie Pienin w przełomach Dunajca wpływa na częstość występowania mgieł. Dodatkowo trwałe zmiany w faunie i florze spowodowała budowa zapory czorsztyńskiej.
Przyroda w tym obszarze objęta jest ochroną w ramach Pienińskiego Parku Narodowego. Rośnie tu 1100 gatunków roślin naczyniowych, ponad 360 gatunków porostów i około 200 gatunków mchów. Występują tu unikalne gatunki nie pojawiające się nigdzie więcej jak: endemity (mniszek pieniński) rosnący w masywie trzech koron i przonak pieniński wokół ruin zamku czorsztyńskiego. Są tu też zupełne relikty pozostałe po ustąpieniu lodowca jak jałowiec sawina, czy dębik ośmio-płatkowy występujący jeszcze jedynie w Tatrach.
W Pieninach niegdyś dominowały lasy bukowe, obecnie wypierane są przez sztucznie wprowadzane lasy świerkowe.
Z fauny pienińskiej na uwagę zasługują: rysie, żbiki i sporadyczne już wilki. W Pieninach Spiskich znajduje się ostoja jeleni i dzików. Żyje tu też borsuk, kuny, wydry i gronostaje. W jaskiniach mieszka około 14 gatunków nietoperzy. Z ptactwa drapieżnego wyliczyć należy: orła przedniego, orlika krzykliwego, jastrzębia, myszołowa, pustułkę, pomurnika i sokoła.