Roztocze

Coraz więcej turystów docenia mało znane regiony Polski, których głównym atutem jest spokój z dala do zgiełku miast i możliwość obcowania z dzika przyrodą i ciekawymi zabytkami kultury. Regionem który idealnie spełnia te kryteria jest Roztocze. Jeśli macie ochotę na przygodę i niezapomniane przeżycia to przyjedźcie tu spędzić urlop.

Szczebrzeszyn

To za sprawą słynnego wiersza Jana Brzechwy, każdy słyszał już o tym mieście. Wiadomo, w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie . . . jednak nie każdy się zastanawiał gdzie jest ten Szczebrzeszyn. Jest właśnie na Roztoczu, krainie pradawnych puszcz i najbardziej malowniczych terenów Polski. Mimo wielu atrakcji i ciekawych zabytków architektury, Roztocze jest mało znane i tylko nieliczni turyści mogą się sycić jego pięknem.
Historia Szczebrzeszyna liczy sobie prawie tysiąc lat. Do dziś stoi tu zabytkowa cerkiew z XVI w. oraz kościoły św. Katarzyny i św. Mikołaja. Zwiedzać tez można renesansową synagogę i kaplicę św. Leonarda. Taka różnorodność zabytków potwierdza wielokulturowość tego regionu.

Tomaszów Lubelski

Tomaszów Lubelski Ratusz

Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Roztocza jest Tomaszów Lubelski. Można tu zaplanować wiele ciekawych wycieczek. Miasto leży w centrum Roztocza i za sprawą zabytków i ciekawej historii stał się ważnym ośrodkiem turystycznym. W jego sąsiedztwie rozbudowała się duża baza agroturystyczna, wiele restauracji i zajazdów. Ośrodki te chętnie odwiedzają turyści z Polski i Ukrainy. Chętnie wypoczywają w atrakcyjnych zakątkach wśród dzikiej przyrody.

Krasnobród

Cerkiew Stare Oleszyce

Turystom ceniącym sobie zdrowy wypoczynek, można szczególnie polecić Krasnobród. Jest tu gdzie odpocząć i podreperować sobie zdrowie. Można tu zwiedzać sanktuarium maryjne z XVII wieku.
Na granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem warto zobaczyć starą grekokatolicka cerkiew św. Mikołaja

Roztoczański Park Narodowy

Roztocze

RPN swoim obszarem obejmuje najcenniejsze tereny przyrody Roztocza. Powierzchnia parku wynosi 8483 ha, z czego ponad 95 % stanowią lasy. Prawie 10 % parku stanowią rezerwaty ścisłe. Pierwszy z nich, to rezerwat przyrody Bukowa Góra, powstał już w 1936 roku. Są tu też ciekawe parki krajobrazowe: Szum, Piekiełko, Czartowe Pole i Nad Tanwią. Park stanowi ostoję dzikich zwierząt i zabytków przyrody.

Początki ochrony przyrody przypadają na XVI wiek, kiedy to istniała tu ordynacja kanclerza Jana Zamoyskiego. Utworzył on tu zwierzyniec otoczony 30 kilometrowym parkanem. Trzymał tu liczne zwierzęta, jak: jeleni, żbiki, rysie, tarpany i dziki. Do dziś istnieje w Roztoczańskim Parku Narodowym hodowla Koników Polskich. Koniki te żyją w prawie dzikich, naturalnych warunkach, są jedynie dokarmiane zimą.

Dziewicza przyroda to główny atut Roztocza. Już nie wiele jest takich miejsc w Polsce, gdzie można doceniać jej piękno natury. Te prastare puszcze skrywają tajemnice polskich partyzantów i powstańców licznie działających na tym terenie.

Roztocze ciągnie się jeszcze daleko w głąb Ukrainy, aż po Lwów. Bedąc tu warto zrobić sobie choćby jednodniowa wycieczkę na dawne Kresy Polski.