Na Rysy przez Dolinę Mięguszowiecką

Rysy

Wejście na Rysy od słowackiej strony jest dużo łatwiejsze. Mniejsza jest różnica wysokości do pokonania i krótsza droga znakowanym szlakiem.

 Wycieczkę można rozpocząć od Szczyrbskiego Jeziora (Šťrbské Pleso) lub końcowego przystanku kolejki pod Popradzkim Stawem (Popradské Pleso).

Dojazd samochodem z Zakopanego zajmuje do 1,5 godz. Od czasu wejścia Polski do strefy Schengen, przejście graniczne na Łysej Polanie opustoszało, nie ma tu żadnych kontroli.

Do celu jedziemy objeżdżając dookoła Słowackie Tatry Wysokie i Bielskie przez miejscowości: Tatranská Javorina, Podspády, Ždiar, Tatranská Kotlina, Tatranská Lomnica, Tatranská Lesná, Starý Smokovec, Tatranské Zruby, Tatranská Polinka, Vyšné Hágy, do parkingu pod Popradské Pleso niedaleko Šťrbské Pleso.

Już na początku zwracają uwagę ogromne obszary wykarczowanego lasu. Jest to efekt huraganu, który spustoszył ogromne obszary lasu u podnóża słowackich Tatr.

Popradské Pleso - Jezioro Popradzkie

Jezioro Popradzkie

Trasę pieszą rozpoczynamy powyżej końcowej stacji kolejki (tramwaju turystycznego) na wysokości 1250 m n.p.m. Do pierwszego schroniska, około 1 godz. prowadzi nas szlak turystyczny niebieski. Przebiega on lasem świerkowo-jodłowym lub możemy też iść szeroka drogą asfaltową. Na tym odcinku drogi swój początek ma rzeka Poprad. Tworzy się z połączenia dwóch potoków: wypływającego z Popradzkiego Stawu potoku Krupa i Mięguszowieckiego Potoku (Hincov potok)

Schronisko jest jednym z ładniejszych w Tatrach, usytuowane jest nad brzegiem Popradzkiego Stawu u podnóża Osterwy na wysokości 1494 m. Można tu zjeść niedrogi posiłek lub skorzystać z noclegu.

Żółty szlak idący brzegiem Popradzkiego Stawu przebiega obok symbolicznego cmentarza ofiar gór.

Dolina Mięguszowiecka

Dolina Mięguszowiecka

Powyżej schroniska niebieski szlak prowadzi nas malowniczą dolina Mięguszowiecką (Mengusovska Dolina). Do następnego schroniska na przełęczy Waga pod Rysami jest ponad 2 godziny drogi i jest ono zaopatrywane tylko przez tragarzy . Na początku szlaku spotykamy schowek z przygotowanymi paczkami do wniesienia. Tablica informuje, że można je dobrowolnie wnieść do Chaty Pod Rysami, w zamian otrzyma się bezpłatnie herbatę z sokiem lub rumem. Wynagrodzenia za wniesienie worka ziemniaków lub kartoników z mlekiem o wadze od 5 do 10 kg jest raczej symboliczne. Nie brakuje jednak chętnych do wnoszenia, gdyż szerpowanie jest traktowane jak sport.

Na szlaku Doliną Mięguszowiecką na Rysy nie ma tak wielu turystów jak po Polskiej stronie i są to głównie Polacy.

Żabi Potok

Żabi Potok

Odcinek niebieskiego szlaku do rozdroża prowadzi wśród majestatycznych limb, świerków i wielkich okazów kosodrzewiny. Idziemu po głazach skalnych oplecionych ich korzeniami. Miedzy drzewami z lewej strony widać Grań Baszt (Hrebeń Bášt), poniżej w Dolinie Złomisk słychać szum Zmarzłego Potoku. Kilka drewnianych mostków ułatwia nam przechodzenie przez potok. W górze widać jego wodospady wypływające ze Zmarzłego Stawu i zboczy Wołowca Mięguszowieckiego. Po prawej stronie skaliste zbocza Kop Popradzkich.
Od Rozdroża idziemy dalej szlakiem czerwonym. Szlak niebieski kieruje się na Hińczowe Stawy i Koprowy.

wspinaczka

Od rozwidlenia dróg na sam szczyt prowadzi nas szlak czerwony. Jest on czynny od 15 czerwca do listopada, ograniczenie to wynika z ochrony przyrody i niebezpieczeństwa lawin. Droga nie jest trudna technicznie, tylko w jednym miejscu podejście zboczem skalnym asekurowane jest łańcuchami i klamrami. O ile na całym szlaku nie ma zbyt wielu turystów, tak przy łańcuchach może być kolejka, trzeba ten odcinek przejść powoli i ostrożnie. Droga do Żabiej Doliny prowadzi zygzakiem ostro w górę, nie należy skracać i schodzić ze szlaku, bo na śliskich skałach łatwo można się pośliznąć.

Żabia Dolina

Wielki Żabi Staw

Żabia Dolina to jedna z ładniejszych w Tatrach Słowackich, jej nazwa nie pochodzi od żab, bo na tej wysokości raczej ich nie ma, tylko od koloru glonów, które porastają okoliczne skały. Znajdują się tu trzy stawy: Wielki Żabi Staw (Veľké Žabie pleso mengusovske) Mały Żabi Staw i Wyżni Żabi Staw. Widok na stawy towarzyszy nam aż pod same Rysy i z każdego miejsca wygląda inaczej. Początkowo widzimy tylko jeden staw z krystalicznie czysta wodą, na jego środku jakby wyspa ze skał. Do wody schodzą białe płaty zbitego śniegu. Śnieg utrzymuje się tu bardzo długo, a w niektórych miejscach nigdy nie znika. Pod koniec czerwca po śniegu przebiega większa część szlaku w Żabiej Dolinie.

Żabia Dolina

Mały Żabi Staw i Wyżni Żabi Staw są widoczne dopiero z góry. Do stawów spływają po skałach liczne wodospady. Dolina otoczona jest wysokimi szczytami Wołowca Mięguszowieckiego, Rysów, Ciężkiego Szczytu i Kop Popradzkich. Za nami wspaniale prezentuje się Grań Baszt.

Schronisko Pod Rysami

W drodze do Chaty Pod Rysami spotykamy tablicę witającą nas w Wolnym Królestwie Rysów. Faktycznie można tu spotkać ludzi z różnych krajów, choć najczęściej słychać język polski. Strome podejście do schroniska może wydawać się męczące, jednak nasz wysiłek staje się mniejszy, gdy zobaczymy obok siebie nosicieli, czyli tragarzy dobrowolnie wnoszących na górę ciężkie plecaki z artykułami zaopatrzenia dla schroniska. Nie ma tu innej drogi zaopatrzenia, dlatego właściciele schroniska mogą liczyć tylko na dobrą wolę turystów, którzy wniosą przygotowane dla nich w specjalnej budce na dole paczki. Jako podziękowanie za swój trud, otrzymają w schronisku certyfikat nosiciela i herbatę z sokiem malinowym lub rumem.

Chata Pod Rysami

Chata Pod Rysami

Chata Pod Rysami to najwyżej położone schronisko w Tatrach, znajduje się na wysokości 2250 m.n.p.m jest niewielka, zbudowana z kamienia. W zimie schronisko jest nieczynne z powodu częstych lawin. Schronisko ma swoją ciekawą historię: przed chatą są odciski stóp, pochodzące ponoć od Lenina, który zanim rozpoczął wyzwalać ludzkość od ucisku, sam był na Rysach na pieszej wyprawie. W schronisku oprócz ciekawych fotografii, możemy przeczytać tabliczki rodem z Karczmy Szwejka: Politykowanie i plucie na ziemię w tym pomieszczeniu jest zabronione.
Szczególną uwagę turystów zwraca tu toaleta, znajduje się kilkadziesiąt metrów od schroniska, na stromym zboczu góry. Jej estetyczny wygląd nie psuje krajobrazu, a korzystający z niej turyści mogą jednocześnie przez szyby podziwiać góry.

Przełęcz Waga (2337 m.n.p.m.)

Przełęcz Waga

Powyżej schroniska krajobraz niczym nie przypomina już zielonej Doliny Mięguszowieckiej, wysokie, surowe skały, pokryte jedynie ciemno-zielonymi glonami i białe płaty śniegu, który z powodu zacienienia utrzymuje się tu przez cały rok. Podchodząc po ośnieżonym zboczu trzeba zachować ostrożność, bo łatwo można się pośliznąć. Śnieg pod koniec upalnego czerwca to spora atrakcja, dlatego niektórzy młodzi turyści nie mogli powstrzymać się od zjazdu na zaimprowizowanych sankach w dół Kotliny Pod Wagą.
Przełęcz Waga (sedlo Váha) znajduje się na wysokości 2337 m.n.p.m. pomiędzy Rysami, a masywem Wysokiej. Widok stąd zapiera dech w piersiach. Wysokie, majestatyczne szczyty skalne i strome przepaście w dół. Widoczność jest częściowo ograniczona przez chmury, które kolejno odsłaniają rozległą panoramę na najwyższą część Tatr. Na pierwszym planie górują słowackie szczyty: Wysoka (2560 m) i Ciężki Szczyt (2500 m) a po przeciwnej stronie Rysy. Pionowo w dół Zmarzły Staw w Dolinie Ciężkiej i po drugiej stronie przełęczy: Żabia Dolina ze stawami: Żabi Staw, Mały Żabi Staw i Wyżni Żabi Staw. Nad nimi Grań Baszt.

Rysy (2503 m.n.p.m.)

Rysy

Szczyt Rysów składa się z trzech wierzchołków, są one wyraźnie widoczne od słowackiej strony. Średni znajduje się w polskiej części na wysokości 2499 m.n.p.m. jest on zwykle bardzo zatłoczony, tuż obok wierzchołek słowacki (środkowy) – 2503 m i niski 2473
Na szczycie znajduje się tablica informująca, że jest tu turystyczne przejście graniczne czynne od 15.06 do 31.10. Zejście w stronę Czarnego Stawu jest dużo bardziej niebezpieczne niż od przełęczy Waga. Większą część drogi trzeba korzystać z łańcuchów i klamer. Przy dobrej pogodzie na ścianach można dostrzec wspinających się taterników.
Przestrzenna panorama z Rysów to widok, który wynagradza wszelkie trudy wyprawy. Przy sprzyjającej pogodzie dokładnie widać wszystkie szczyty Tatr Bielskich aż po Krywań. Polskie Tatry Wysokie, Grań Baszt. Wspaniale prezentuje się stąd stożek Wysokiej i oddali Gerlach i Ganek.
Widok w dół po polskiej stronie to piękny, błękitny Czarny Staw, niżej Morskie Oko. Po prawej stronie głęboko w Dolinie Ciężkiej: Zmarzły Staw i Ciężki Staw. W kierunku Żabiej Doliny: Wielki i Mały Żabi Staw.

Wysoka (2560 m) i Ciężki Szczyt (2500 m)

Wysoka i Ciężki Szczyt

Widok z Przełączy Waga na Wysoką (Vysoká) i Ciężki Szczyt (Český štít)

Film wideo z wyprawy na Rysy

Zobacz film

Opis wycieczki na Świnicę - Świnica >>


Opis wycieczek w Tatrach słowackich - Tatry Wysokie >>


Opis wycieczek w polskich Tatrach - Tatry >>