Atrakcje turystyczne

Wieżyca (415 m n.p.m.)

Wieżyca

To pierwszy szczyt jaki mijamy w drodze na Ślężę z Sobótki. Znajduje się tu 15 metrowa kamienna wieża widokowa. Pierwotna nazwa to: Wieża Bismarcka, zbudowana została w 1907 roku z inicjatywy Wrocławskiego Zrzeszenia Studentów. Stoki góry porastają stare lasy bukowo-lipowe. W szczytowej partii Wieżycy dobrze zachowany wał, będący śladem po pradawnych kręgach kamiennych, wyznaczających miejsca pogańskiego kultu religijnego.
W drodze z Sobótki na Wieżycę znajduje się Dom Turysty Pod Wieżycą, gdzie można zatrzymać się na nocleg lub posiłek.

Ślęża (718 m n.p.m.)

Ślęża

Najwyższy szczyt masywu. Znajduje się tu telewizyjna stacja przekaźnikowa z charakterystycznym masztem antenowym o wysokości 136 metrów. Obok jest zabytkowy kościół z 1852 roku oraz schronisko turystyczne im. R. Zmorskiego. Przy schronisku stoi Krzyż Milenijny postawiony tu w 2000 roku. Na samym szczycie znajduje się betonowa czteropoziomowa wieża widokowa. Rozciąga się stąd szeroka panorama na Góry Sowie, Karkonosze, Wrocław i Świdnicę.

kamienny posąg

Ślęża w przeszłości była centrum pogańskich praktyk religijnych. Można tu spotkać wiele śladów i rzeźb z tego okresu. Szczyty otaczane były kamiennymi kręgami, które wyznaczały święte miejsca kultu religijnego. Na Śleży i w jej okolicach można spotkać granitowe rzeźby przedstawiające: niedźwiedzia, rybę, dzika, grzyb, mnicha i pannę z rybą. Na rzeźbach powtarzają się tajemnicze znaki ukośnego krzyża, prawdopodobnie związane z pogańskim kultem solarnym. Obecność na Ślęży ważnego ośrodka kultowego potwierdzają wykopaliska archeologiczne. Znajdowano tu drobne przedmioty do pogańskich obrzędów ze znakiem słońca.

Radunia (573 m n.p.m)

Radunia

Druga co do wielkości góra w masywie Ślęży. Szczyty te rozdziela Przełęcz Tąpadła. Radunia w czasach pogańskich była miejscem kultu religijnego, oddawano tu cześć siłom księżycowym. Wokół szczytu można spotkać wały będące fragmentem kamiennych kręgów kultowych. Wykopaliska archeologiczne odkryły liczne ślady człowieka z epoki żelaza i brązu.
Radunia nie jest tak licznie odwiedzana przez turystów jak Ślęża. Najlepsza droga na szczyt prowadzi z Przełęczy Tąpadła szlakiem zielonym. Na zboczach Raduni w okresie zimowym czynny jest wyciąg narciarski i ładny stok do zjazdów. Szczytową partę stanowi rezerwat przyrody "Góra Radunia", na zboczach Radyni znajduje się rezerwat "Łąka Sulistrowicka".
Będąc w Sulistrowiczkach warto podejść parę metrów w górę do studni św. Świerada, zwanej też Źródłem Życia. Woda z tego źródełka ceniona jest ze względu na walory smakowo-zdrowotne.
Ważną atrakcją w masywie Ślęży jest Jezioro Sulistrowickie, zbiornik ten powstał w latach 70-tych w wyniku regulacji dopływów rzeki Bystrzycy. Zajmuje około 6 hektarów i stanowi kąpielisko i miejsce wypoczynku sobotnio-niedzielnego dla mieszkańców Wrocławia.

Widok za ślęży

Zobacz film.