Województwo zachodniopomorskie

morze

Województwo zachodniopomorskie należy do najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski.
Najpopularniejsze kąpieliska nadmorskie to m.in. Świnoujście, Międzyzdroje, Darłowo, Dąbki, Dźwirzyno, Kołobrzeg, Mielno, Mrzeżyno, Niechorze, Rewal, Sarbinowo, Ustronie Morskie. Najsłynniejsze uzdrowiska znajdują się w Świnoujściu, Kołobrzegu, Połczynie Zdroju, Międzyzdrojach.

Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę najbardziej znanych miejscowości nadmorskich:

Świnoujście

Świnoujście to znane kąpielisko i uzdrowisko morskie, licznie odwiedzane przez turystów przez cały rok. Miasto leży w krainie 44 wysp (największe z nich to Uznam, Wolin i Karsibór), od północy graniczy z Morzem Bałtyckim a od południa z Zalewem Szczecińskim. Wspaniałe szerokie plaże liczące 10 km długości, mnóstwo lasów i parków oraz okalające miasto akweny wodne zapewniają turystom wiele możliwości wypoczynku i rekreacji. Można uprawiać wszystkie sporty wodne, jeździectwo, minigolf, tenis. Warto odwiedzić m.in. ruiny fortów z XIX wieku, Muzeum Rybołówstwa Morskiego, gotycki kościół oraz najwyższą latarnię morską naszego kontynentu. Niewątpliwą atrakcją są również promy miejskie.

Uzdrowisko Świnoujście umożliwia leczenie wielu schorzeń, m.in.:
pulmonologicznych, kardiologicznych, endokrynologicznych, dermatologicznych, narządów ruchu.

Oferowane są różnorodne zabiegi m.in.:

  • masaże (klasyczny, podwodny, wibracyjny, wirowy)
  • basen solankowy
  • kąpiele: solankowa, czterokomorowa, kwasowęglowa
  • borowina, parafina, inhalacje
  • magnetoterapia, ultradźwięki

Międzyzdroje

Międzyzdroje należą do jednych z najpopularniejszych kąpielisk i uzdrowisk Wybrzeża Zachodniego. Bezpośrednie sąsiedztwo Wolińskiego Parku Narodowego, klimat o cechach leczniczych, czysta plaża i morze stwarzają idealne warunki wypoczynku. Warto zobaczyć m.in. Park Zdrojowy, Muzeum Przyrodnicze, Rezerwat Żubrów. Do dyspozycji gości są m.in. liczne ośrodki wczasowe, pensjonaty, hotele.

Międzywodzie

Miejscowość położona na wyspie Wolin. Kąpielisko i uzdrowisko morskie. Z jednej strony otoczone przez słone wody Bałtyku, z drugiej przez śródlądowe wody zalewu Kamieńskiego. Doskonały punkt wypadowy dla wszystkich, którzy pragną zwiedzić Wyspę Chrząszczewską bądź Woliński Park Narodowy.

Kamień Pomorski

Jedno z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim, położone nad Zalewem Kamieńskim z Wyspą Chrząszczewo w sąsiedztwie Bałtyku i piaszczystych plaż. Początki działalności uzdrowiskowej w Kamieniu Pomorskim sięgają drugiej połowy XIX wieku. W 1876 r. odkryto tu źródła leczniczych wód zwanych popularnie solankami. Szczególny mikroklimat jak również atrakcyjne położenie geograficzne spowodowały, że miasto zaczęło nabierać charakteru ośrodka leczniczo-wypoczynkowego. Wiele osób przybywa tu aby zregenerować zdrowie i urodę poprzez pobyt w uzdrowisku. Leczone są tu m.in. choroby układu krążenia, przemiany materii, reumatyczne, nadciśnienia.

Dziwnów - Dziwnówek

Kąpielisko morskie leżące na piaszczystej mierzei pomiędzy Bałtykiem a rzeką Dziwną. Łagodny klimat, piaszczyste plaże oraz promenada spacerowa na wydmach to tylko część atrakcji Dziwnowa. Dziwnówek to malownicza miejscowość w odległości 3 km od Dziwnowa, w sąsiedztwie lasów iglastych. Wspaniały nadmorski klimat, możliwość uprawiania sportów wodnych, jazdy konnej oraz gry w golfa.

Pobierowo

Kąpielisko morskie położone wśród lasów nadbałtyckich. Pobierowo znane jest z szerokiej, piaszczystej plaży do której dojść można praktycznie z każdego miejsca. Są tu dobre warunki do uprawiania windsurfingu. Na gości czekaja tu liczne pensjonaty, hotele, domy wczasowe, wille, kwatery prywatne. Jest tu też duży camping z domkami letniskowymi a także pola namiotowe.

Pustkowo

Kąpielisko nadmorskie położone pośród sosnowego lasu. Świetnie zachowane wybrzeże wydmowe. Szeroka piaszczysta plaża, świeże powietrze i czysta woda to niezaprzeczalne atuty.

Trzęsacz

Trzęsacz

Kąpielisko morskie położone nad klifowym brzegiem morskim. Przez miejscowość przechodzi 15°00' południk długości geograficznej wschodniej, wyznaczający czas środkowo-europejski. W Trzęsaczu na wysokim klifie znajdują się ruiny gotyckiego kościoła, który został w większości zabrany przez fale morskie. Kościół wybudowany został na przełomie XIV/XV wieku w odległości prawie 2 km od morza, jednak procesy abrazyjne spowodowały, iż brzeg morski nieustannie zbliżał się do świątyni. 200 lat temu kościół od urwiska dzieliło już tylko 14 metrów. W 1901 runęła pierwsza część kościoła, a w lutym 1994 r. zawalił się ostatni fragment murów.
Dziś pozostały już tylko fragmenty ściany południowej. Ruiny kościoła w Trzęsaczu - zabytek klasy zerowej - są unikalną atrakcją turystyczną. Trzęsacz to także miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników paralotniarstwa, bowiem są tu świetne warunki do uprawiania tego sportu.

Rewal

Miejscowość położona nad Bałtykiem na wysokim brzegu klifowym, 8-15 m wysokości nad poziomem morza. Wczasowicze i turyści mogą wypoczywać tu w kilkudziesięciu pensjonatach, licznych hotelach, domach wczasowych, do dyspozycji maja również camping malowniczo położony tuż na klifowym brzegu oraz małe pola namiotowe.

Śliwin

Nadmorska miejscowość agroturystyczna w gminie Rewal. Śliwin był od zawsze małą miejscowością rolniczą. Znajduje się ok. 1,5 km od morza. W Śliwnie można znaleźć noclegi w gospodarstwach agroturystycznych lub domkach campingowych. Nadmorska część miejscowości (zwana wcześniej Śliwin Bałtycki) przyłączona została do Rewala.

Niechorze

Niechorze

Miejscowość usytuowana między Bałtykiem a jeziorem Liwia-Łuża oraz rzeką Liwką łączącą jezioro z morzem. W centrum Niechorza znajduje się Muzeum Rybołóstwa Morskiego. W zachodniej części znajduje się latarnia morska zbudowana w 1866 r., a odbudowana w 1948 r. Latarnia stoi na klifie wys. 22m, budynek latarni ma 45m wysokości.

Pogorzelica

Przepiękna miejscowość na Wybrzeżu Rewalskim, położona malowniczo pośród lasów sosnowych, tuż nad szeroką piaszczystą plażą. Pogorzelica ma wszelkie zalety uzdrowiskowe. Czyste powietrze, morski mikroklimat o podwyższonej zawartości soli i jodu oraz piękna spacerowa okolica to wspaniałe warunki sprzyjające wypoczynkowi.

Mrzeżyno

Niewielka miejscowość letniskowa usytuowana 15 km na zachód od Kołobrzegu u ujścia rzeki Regi. Szerokie, piaszczyste plaże oraz lasy sosnowe zachęcają wczasowiczów do spędzania tu urlopu. W Mrzeżynie znajduje się malowniczy port rybacki u ujścia rzeki Regi. Na rzece można pływać kajakiem.

Dźwirzyno

Miejscowość wypoczynkowa pięknie położona nad morzem i nad jeziorem Resko Przymorskie. Popularne kąpielisko i uzdrowisko morskie. Szeroka, piaszczysta plaża, lasy sosnowe i ścieżki spacerowe stwarzają wspaniałe warunki do wypoczynku. Panuje tu specyficzny mikroklimat z dużą zawartością aerozolu morskiego, leczy się tu m.in. otyłość, niedoczynność tarczycy, schorzenia układu oddechowego (np. przewlekłe nieżyty górnych dróg oddechowych, oskrzeli, zatok bocznych nosa) oraz schorzenia narządów ruchu. Dźwirzyno oferuje pokoje gościnne, kwatery prywatne, ośrodki wczasowe i wypoczynkowe, liczne pensjonaty, wille, ośrodki kolonijne, campingi, domki letniskowe i pola namiotowe.

Grzybowo

Malownicza miejscowość letniskowa położona w Strefie Chronionego Krajobrazu. Obowiązują tu zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej. Czyste, szerokie plaże, lasy sosnowe oraz piękne ścieżki spacerowe tworzą doskonałe warunki do odpoczynku. Dodatkowym atutem spokojnego i cichego Grzybowa jest bliskość Kołobrzegu - starego portowego miasta z wieloma jego atrakcjami i zabytkami.

Kołobrzeg

Kołobrzeg50-tysięczne miasto o 1000-letniej historii położone przy ujściu rzeki Parsęty do Bałtyku, morski port handlowy i baza rybołówstwa morskiego. Kołobrzeg to bardzo znane uzdrowisko nadmorskie i jeden z najpopularniejszych kurortów sanatoryjno-wczasowych w Polsce. Wspaniały mikroklimat a także złoża leczniczych borowin i tryskające solanki przyciągają tu rzesze turystów, wczasowiczów i kuracjuszy o każdej porze roku. Miłośnicy spacerów mają tu do dyspozycji szerokie, piaszczyste plaże, parki, nadmorską promenadę oraz wybiegające 220 m w głąb morza molo. Północna część Kołobrzegu, ciągnąca się wzdłuż wybrzeża, osłonięta od wiatrów pięknym parkiem, to dzielnica uzdrowiskowa. Znajdziemy tu m.in. zakłady przyrodolecznicze, sanatoria, domy wczasowe, pensjonaty.

Uzdrowisko Kołobrzeg umożliwia leczenie wielu schorzeń:

  • u dorosłych to przede wszystkim choroby układu oddechowego, układu krążenia, narządów ruchu, choroby reumatyczne, układu wydzielania wewnętrznego oraz przemiany materii
  • u dzieci to głównie schorzenia górnych dróg oddechowych, alergiczne choroby skóry, endokrynologia dziecięca

W Kołobrzegu noclegi z pewnością nie będą problemem: na gości czekają liczne kwatery prywatne, pokoje gościnne, ośrodki wczasowe i rehabilitacyjne, domki letniskowe, jak również wspaniałe hotele, pensjonaty i apartamenty.

Sianożęty

Spokojna nadmorska miejscowość turystyczna 9 km na wschód od Kołobrzegu, położona tuż przy Ustroniu Morskim. Dawniej osada rybacka, dziś jest to świetnie zagospodarowana miejscowość letniskowa z bogatą bazą noclegową. Wspaniałe powietrze, specyficzny mikroklimat (zawartość w powietrzu aerozolu morskiego), szeroka, czysta plaża - wszystko to sprawia, że są doskonałe warunki do wypoczynku.

Ustronie Morskie

Ustronie Morskie

Popularne letnisko na Pomorzu Środkowym, położone 13 km od Kołobrzegu. Wspaniały mikroklimat, lasy sosnowe, piaszczysta plaża, malowniczy klif, molo, nadmorska promenada na wysokim klifowym brzegu oraz rozległy park leśny to niewątpliwe atuty Ustronia Morskiego. Miłośnicy turystyki rowerowej mogą korzystać ze specjalnie wyznaczonych szlaków turystycznych ciągnących się wzdłuż wybrzeża morskiego. Ustronie Morskie, podobnie jak Kołobrzeg, oferuje leczenie sanatoryjne (pierwszy ośrodek sanatoryjny powstał tu już 160 lat temu).

Gąski

Niewielka miejscowość letniskowa położona nad Bałtykiem 12 km na zachód od Mielna. Szeroka, piaszczysta plaża zachęca do kąpieli morskich i słonecznych. Największą atrakcją Gąsek jest latarnia morska, druga pod względem wysokości w Polsce, licząca 50,2 m wysokości. Jej budowę ukończono w 1878 roku. Z tarasu latarni można podziwiać panoramę okolicy. Dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna stanowi dodatkową zachętę do zaplanowania tu wypoczynku. Niemal każde gospodarstwo prowadzi działalność wczasową, ponadto znajduje się tu dużo pól kempingowych i namiotowych o wysokim standardzie.

Sarbinowo

Miejscowość letniskowa położona malowniczo nad brzegiem Bałtyku, oddalona 7 km od Mielna. Szerokie, piaszczyste plaże zachęcają do kąpieli morskich i plażowania. Najważniejszym zabytkiem Sarbinowa jest neogotycki Kościół Rzymskokatolicki p.w. Wniebowzięcia NMP wzniesiony w dziewiętnastym wieku na miejscu średniowiecznej świątyni, zagrożonej konstrukcyjnie. Pozostałe fragmenty kamiennych murów dołączono do obecnego kościoła. W Sarbinowie przygotowano dla turystów bogatą i niedrogą bazę noclegową m.in. ośrodki wczasowe, kwatery prywatne, pensjonaty, campingi.

Mielno-Unieście

Mielno i Unieście to oficjalne dwie odrębne miejscowości jednak rozwój ich szybki rozrost spowodowany prężnym rozwojem turystyki spowodował, że granica między nimi zatarła się i połączyły się w jedno letnisko. Mielno i Unieście położone są na mierzei oddzielającej jezioro Jamno od brzegu Morza Bałtyckiego. Piękna, piaszczysta plaża zaprasza do plażowania i spacerów brzegiem morza, a czyste wody w jeziorach oraz Bałtyku zachęcają do uprawiania sportów wodnych. Jezioro Jamno jest największym jeziorem w województwie koszalińskim. W Mielnie i Unieściu rozwinięte jest lecznictwo sanatoryjne. Panuje tu wspaniały mikroklimat umożliwiający leczenie m.in. chorób tarczycy, układu krążenia, oddechowego, nerwowego, ruchowego. Turyści przyjeżdżają tu przez cały rok.

Łazy

Niewielka, malownicza miejscowość nadmorska położona 6 km na wschód od Unieścia i 20 km na północ od Koszalina, na mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Jamno. Szeroka plaża, sąsiedztwo pięknych sosnowych lasów i jezior umożliwiających wędkowanie stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku. Panuje tu swoisty mikroklimat wskazany dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Przez Łazy biegnie pieszy szlak turystyczny, nadmorski z Łeby do Dźwirzyna, zaczyna się tu też szlak turystyczny do Koszalina.

Dąbki

Znane letnisko i kąpielisko morskie położone u nasady mierzei odcinającej jezioro Bukowo od Bałtyku. Wspaniały mikroklimat charakteryzujący się bogatym w jod morskie powietrze, rozległe obszary leśne gwarantują zdrowy wypoczynek przez cały rok. Dąbki to doskonała propozycja dla osób, które najlepiej odpoczywają w ciszy i spokoju, pośród urokliwej i nieskażonej przyrody. Miłośnicy aktywnego wypoczynku również nie będą się tu nudzić: można pływać w nieskażonym jeziorze i morzu, uprawiać sporty wodne (windsurfing, żeglarstwo), jeździć konno, wędrować przy wydmach, jak również zwiedzać okolice na rowerze. Dodatkowym atutem jest bliskość zabytkowego Darłowa z jego licznymi atrakcjami.

Bobolin

Niewielka miejscowość położona wśród lasów, w odległości 300 metrów od morza, pomiędzy Darłówkiem i Dąbkami. Bobolin i Dąbki połączone są ścieżką spacerową i rowerową. Dobroczynny mikroklimat (który szczególnie korzystnie wpływa na górne drogi oddechowe), nasycone jodem powietrze, czyste środowisko naturalne, lasy sosnowe i piękna, piaszczysta plaża - wszystko to sprawia, że panują tu doskonałe warunki do odpoczynku i regeneracji zdrowia. Niewątpliwą atrakcją jest również stadnina koni - miłośnicy jeździectwa mogą wybrać się na romantyczną przejażdżkę konną brzegiem morza o zachodzie słońca

Darłowo

Miasto turystyczne z bogatą tradycją i licznymi zabytkami, położone u ujścia rzeki Wieprzy. Darłowo to idealne miejsce dla zwolenników aktywnego wypoczynku. Odwiedzający je turyści na pewno powinni zobaczyć m.in. Zamek Książąt Pomorskich, kościół p.w. Najświętszej Marii Panny, ratusz miejski, przebudowany w 1725 r., Kościół św. Gertrudy z XV wieku (styl skandynawski gotyk), Bramę Kamienną z XIV w., latarnię morską (pierwsza wzmianka o latarni pochodzi z 1715 roku). Do niewątpliwych atrakcji turystycznych Darłowa i okolicy należą również m.in. jedyny w Polsce rozsuwany most - pomiędzy Darłówkiem Wschodnim a Zachodnim, super nowoczesny aquapark, kursy ciuchcią - z Darłówka Zachodniego do Darłowa. Baza noclegowo-gastronomiczna jest bardzo bogata i zadowoli każdego.

Darłówko

Letniskowa część Darłowa. Niezwykle czysta, szeroka i piaszczysta plaża, rozległe obszary leśne oraz korzystny mikroklimat charakteryzujący się dużą wilgotnością powietrza nasyconego leczniczymi cząsteczkami jodu - wszystko to sprawia, że panują tu wspaniałe warunki do odpoczynku i regeneracji zdrowia.
Darłówko to również idealne miejsce dla zwolenników aktywnego wypoczynku - na turystów czekają tu liczne atrakcje, m.in. tramwaj wodny łączący Darłowo z Darłówkiem, wycieczki turystyczne statkiem w morze, wycieczki w morze na połów dorszy, wycieczki na Bornholm.

Jarosławiec

Malownicza miejscowość letniskowa położona na środkowym wybrzeżu pomiędzy Darłowem a Ustką. Wspaniały mikroklimat, bogactwo lasów sosnowych, piaszczyste plaże, nadmorski klif oraz wyjątkowo czysta woda morska stwarzają idealne warunki do wypoczynku. Do niewątpliwych atrakcji miejscowości należy 33,3 metrowa latarnia morska usytuowana 20 m n.p.m. i widoczna z odległości 16 mil morskich. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania - z jej szczytu rozciąga się niezapomniany widok na morze i okolicę. Charakterystycznym elementem krajobrazu są ciągnące się przez 2 kilometry klifowe brzegi dochodzące miejscami do 45 metrów wysokości, na których umieszczone są punkty widokowe. Ponadto w Jarosławcu można wybrać się na rejs statkiem, pojeździć konno a także wędkować na morzu lub jeziorze.

miejscowości wczasowe w woj. pomorskim >>