Województwo pomorskie

Walory przyrodnicze, unikalny krajobraz, liczne zabytki architektury decydują o tym, że województwo pomorskie należy do najatrakcyjniejszych regionów turystycznych Polski. Najczęściej odwiedzanym obszarem jest wybrzeże: niemal na całej jego długości znajdują się znane kurorty i miejscowości wypoczynkowe: Ustka, Rowy, Łeba, Karwia, Jastrzębia Góra, Władysławowo, Jastarnia, Jurata, Hel, Krynica Morska, Kąty Rybackie. Dobroczynny klimat morski o leczniczych właściwościach sprawia, że wybrzeże jest licznie odwiedzane w celach zdrowotnych, zarówno przez turystów polskich, jak i zagranicznych.

Ustka

latarnia morska w Ustce

Znane kąpielisko i uzdrowisko przy ujściu rzeki Słupi do morza, położone malowniczo w otoczeniu liściastych i iglastych lasów. Czyste powietrze nasycone jodem i doskonały klimat o właściwościach leczniczych gwarantują zdrowy wypoczynek przez cały rok. Walorami przyciągającymi turystów jest także drobnoziarnista plaża (zwłaszcza jej zachodni odcinek), czysta woda morska i nadmorska promenada z urwistymi, klifowymi brzegami. Kolejne atuty Ustki to bogate złoża borowiny oraz źródła solankowe, które umożliwiają lecznictwo sanatoryjne w zakresie wielu chorób, m.in. reumatycznych, przemiany materii, układu krążenia, układu oddechowego. W Ustce można korzystać z kąpieli borowinowych, solankowych i siarczanych. Turystów przyciągają również liczne atrakcje turystyczne i zabytki: w Ustce warto zwiedzić m.in. neogotycki kościół z II polowy XIX wieku, rybackie domki szachulcowe z różnych okresów XIX wieku oraz latarnię morską z 1871 r.

Rowy

Niezwykle atrakcyjna miejscowość letniskowa na środkowym wybrzeżu Bałtyku, w pobliżu jeziora Gardno, u ujściu rzeki Łupawy. Rowy położone są na skraju Słowińskiego Parku Narodowego, uznanego przez UNESCO "Światowym Rezerwatem Biosfery". Wyjątkowe położenie geograficzne, malownicze krajobrazy, piękne piaszczyste plaże, ruchome wydmy i urwiste brzegi z klifami o wysokości do 30 metrów oraz unikalny mikroklimat o leczniczych właściwościach stwarzają idealne warunki do niezapomnianego wypoczynku. Urok tej miejscowości przyciąga co roku tysiące turystów. W Rowach warto zobaczyć kościół w stylu neoromańskim, zbudowany z głazów i kamieni polodowcowych w 1849 roku oraz stare domy szachulcowe z XIX wieku

Łeba

morze

Znana nadmorska miejscowość wypoczynkowa położona malowniczo pomiędzy dwoma jeziorami, z których jedno, Łebsko, w części zachodniej graniczy z przepięknym Słowińskim Parkiem Narodowym. Walory klimatyczne i turystyczne Łeby już dawno znalazły uznanie wśród krajowych i zagranicznych gości. Turystów przyciągają tu słynne ruchome wydmy, wspaniałe sosnowe lasy, szerokie piaszczyste plaże oraz specyficzny mikroklimat o podwyższonej zawartości soli i jodu. Łeba jest również idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing czy żeglarstwo.

Karwia

Niewielka miejscowość letniskowa położona niedaleko Jastrzębiej Góry. W przeszłości Karwia była osadą rybacką. Cisza, spokój, czyste powietrze stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku a dobroczynny mikroklimat bogaty w jod sprzyja leczeniu wielu chorób m.in. układu oddechowego i krążenia. Niewątpliwym atutem Karwii są również przepiękne piaszczyste plaże o łagodnym zejściu, oddzielone od osady pasmem wydm porośniętych sosnowym lasem. Na południe od Karwi rozciągają się rozległe torfowiska tzw. Karwieńskie i Bielawskie Błota. Rezerwat florystyczny "Bielawskie Błota" obfituje w unikalną roślinność.

Jastrzębia Góra

Przepięknie położone kąpielisko nadmorskie. Turystów przyciąga piękna, piaszczysta plaża, ciągnąca się wysokim pasem u stóp wysokiego, klifowego brzegu. Orzeźwiające nadmorskie powietrze, dobroczynny mikroklimat oraz bliskość licznych atrakcji turystycznych gwarantują udany wypoczynek przez cały rok. Klif, na którym położona jest Jastrzębia Góra, wchodzi w strefę Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Chłapowo

Dawna wioska rybacka, obecnie dynamicznie rozwijająca się miejscowość letniskowa. Przesycone jodem powietrze, piękna piaszczysta plaża z wysokim klifem, czysta morska woda, dziewicza przyroda i jednocześnie sąsiedztwo dużych kurortów nadmorskich takich jak Władysławowo czy Jastrzębia Góra - wszystko to sprawia, że panują tu doskonale warunki do wypoczynku. Niewątpliwą atrakcją Chłapowa jest otwarty dla turystów malowniczy wąwóz na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Miłośnicy aktywnego wypoczynku również nie będą się tu nudzić, gdyż wybór atrakcji jest niezwykle bogaty: windsurfing, wyprawy na połów dorsza, wycieczki morskie wzdłuż wybrzeża, przejażdżki skuterami i łodzią Wikingów oraz wiele innych. Wysoki klif, na którym położone jest Chłapowo, to doskonałe miejscem dla sportów powietrznych - co roku przyjeżdżają tu miłośnicy paralotni.

miejscowości wczasowe w woj. zachodniopomorskim >>


latarnie morskie >>


Mazury >>