Wycieczki górskie po słowackiej stronie Tatr Wysokich

Gdy tylko zaczyna się sezon, polskie Tatry przeżywają prawdziwe oblężenie. Turyści spragnieni widoku prawdziwych gór jadą do Zakopanego i okolicznych miejscowości. Godzę się na stanie w kolejkach, tłumy ludzi i wysokie ceny. Jest tak dlatego, że na terenie Polski jest tylko niewielki odcinek tych najwyższych gór, a chętnych na wycieczki wysokogórskie bardzo dużo. Rozwiązanie jest proste, przecież u naszych sąsiadów Słowaków, po drugiej stronie grani też są Tatry. Są jeszcze ładniejsze, wyższe, z dobrą komunikacją i przede wszystkim na szlaku spotkamy tylko kilu ludzi, nie ma mowy o tłoku i kolejkach. Ponieważ Słowacja na swym terytorium ma dużo wysokich gór, to Tatry nie są aż tak oblegane i dlatego jest tu tez trochę taniej.

Słowackie Tatry Wysokie to najładniejsza część Tatr, jest tu prawdziwie alpejski klimat i taka tez przyroda. Praktycznie całe terytorium słowackich Tatr objęte jest ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego (Tatranský Národný Park). Po parku można chodzić bezpłatnie, choć niektóre szlaki powyżej schronisk są zamknięte dla ruchu turystycznego od listopada do czerwca, głownie z powodu ochrony przyrody. Na najwyższe szczyty, na których nie ma szlaków turystycznych, takie jak Gerlach, Łomnica, Lodowy Szczyt czy Wysoka można iść tylko z wykwalifikowanym przewodnikiem wysokogórskim. Do takich wypraw trzeba być dobrze przygotowanym i mieć odpowiedni sprzęt. Dla zwykłych turystów polecane są popularne szlaki turystyczne.

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso)

Szczyrbskie Jezioro

To najwyżej położone miasteczko turystyczne na wysokości 1335 m n.p.m. obok jeziora - Štrbské pleso. Do tej tatrzańskiej osady jest bardzo dobry dojazd z Polski. Kursuje tu tatrzańska kolejka elektryczna, łącząca miasteczka wokół słowackich Tatr. W Szczyrbskim Jeziorze jest ponad 15 obiektów sanatoryjnych, kilka hoteli i wiele prywatnych pensjonatów gdzie można bez problemu znaleźć nocleg. Nad stawem jest malowniczo usytuowane schronisko turystyczne, obsługuje już turystów od 1872 roku.

W zimie miasteczko jest chętnie odwiedzane przez narciarzy.

Kilka lat temu osada i okoliczne lasy zostały całkowicie zniszczone przez huragan. Do dziś widać duże zbocza górskie całkowicie ogołocone z drzew. Štrbské Pleso jest ważnym centrum turystycznym i bazą wypadową na liczne trasy.

Trasy spacerowe to:

  • Wokół stawu Štrbské pleso, około 45 minut.
  • Do Popradzkiego Stawu, około 1 godz. 10 minut, jest tu schronisko i symboliczny cmentarz ofiar gór.
  • Do Wodospadu Skok (Vodopád Skok) około 1,5 godziny
  • Trzy źródła (Tri Studnieky) pod Krywaniem. około 2,5 godz.

Trudniejsza trasa:

  • wycieczka Doliną Mięguszowiecką nad Wielki Hińczowy Staw (Ve3ké Hincovo pleso) około 2,5 godz. I dalej na Wyżnią Koprową Przełęcz, około 1,5 godziny

Dobrze przygotowani turyści mogą zaplanować dłuższe trasy:

  • Na Rysy, Doliną Mięguszowiecką, około 4 godz. 20 minut.
  • Na Krywań, około 3 godz. 20 minut
  • Koprowy Wierch (Koprovský štit) około 4 godz. 15 minut.
  • Bystry Przechód (Bystré sedno) około 3 godz. 20 minut.

Stary Smokowiec (Starý Smokovec)

Stary Smokovec

Drugim tak popularnym miasteczkiem tatrzańskim jest Stary Smokowiec. Jest on chętnie wybierany przez polskich turystów jako alternatywa dla zatłoczonego Zakopanego. Stary Smokowiec to najstarsza osada tatrzańska. Znana głównie za sprawą Smokowskiej wody mineralnej i okazałego Grandhotelu. Tu można zaplanować wiele wycieczek dla nawet niezbyt doświadczonych turystów.

Warto zacząć od trasy do Schroniska Zamkowskiego (1475 m), Siodełka (1285m), na Slavkovská Vyhliadke (1530 m) i do Wielickiego Stawu (1663 m).

Kolejna trasa do Doliny Wielickiej gdzie jest kilka stawów: Wielicki Staw na wysokości 1665 m., który ma głębokość 5 metrów, Kwietnicowy Stawek, Długi Staw, Górne Kwietnicowe Stawki i do Wielickiego Oka. Trasa dość długa, lecz łatwa technicznie.

Górska krainę jezior najlepiej odwiedzać latem, gdy zbocza porastają kolorowe kwiaty wierzbówki.



Opis wycieczki na Rysy od słowackiej strony: - Rysy przez Dolinę Mięguszowiecką >>